Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi - BİRSAM

BİRSAM Genel Koordinatörü Hakan Memur Anadolu Ajansı’na Ortak Yaşam Kültürü Programını Anlattı

BİRSAM Genel Koordinatörü Hakan Memur Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde Gerçekleşen “Dayton Anlaşması’nın 20.Yılında Balkanlarda Ortak Yaşam Kültürü Çalıştayı” hakkında Anadolu Ajansı’nın Saraybosna muhabirine konuştu.

Memur, çalıştayda yaptığı konuşmada, Dayton Barış  Anlaşması'nın  yıl  dönümü kapsamında Türk ve Boşnakların ortak kültürlerini anlatan bir projeyi uzun zamandır planladıklarını ifade ederek, çalıştay kapsamında önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek "Balkanlarda Ortak Yaşam Kültürü" projesinin ele alındığını belirtti.

 

Şubat ayı içerisinde benzer bir çalıştayın İstanbul'da da düzenleneceğini anlatan Memur, "Özellikle Dayton Barış Anlaşması hakkında geniş bir bilgi almak için buradayız. Buradaki tecrübelerimizi İstanbul'daki çalışma arkadaşlarımıza aktaracağız" dedi.

 

Memur, Türkiye'de "Bosna Hersek ve Bosna Savaşı'na bakış açımız" konulu anket çalışması yaptıklarını kaydederek, "Anket sonuçlarına göre, Türk halkı Bosna Hersek'i daha çok kültürel zenginlikleri ile tanıyor. Dayton    Barış  Anlaşması konusunda çok fazla bilgi sahibi değiliz"  ifadelerini kullandı.

 

BİRSAM bünyesinde etknilik gösteren BİRSAM Türk ve İslam Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’nün Direktörü Mehmet Çoban da Bosna Hersek'te bulundukları zaman zarfında eski Yugoslavya'dan Bosna Hersek'e      kadar      son derece önemli konularda bilgi sahibi olduklarını aktardı.

 

Bosna Savaşı komutanlarından Jovan Divjak ile istişarede bulunduklarını dile getiren Çoban, "Kendisi bizlere ülkede politikadan önce ortak kültürün inşa edilmesi gerektiğini ve Bosna Hersek'te yaşayan üç halkın (Boşnak, Sırp ve Hırvat) daha fazla paylaşımda bulunarak ortak hayat sürebileceğini söyledi" dedi.

 

Haberler