Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi - BİRSAM

Türkiye'de İlk Açık Hava İslamofobi Sergisi Açıldı

Türkiye’de ilk defa açık havada yayınlanan islamofobi sergisi 27 Şubat 2015 Cuma günü Süleymaniye Lalezar Bahçesi’nde ziyarete açıldı.

BİRSAM (Birlik Stratejik Araştırmaları Merkezi) – İslamofobi ve Hak İhlalleri Araştırmaları Enstitüsü tarafından tertip edilen “Uluslararası Kamuoyunda İslamofobi Sergisi” kamusal alanda ulaşılabilirliğin kolay olması ve günlük sirkülasyonun fazla olması sebebiyle Süleymaniye’de görücüye çıktı. Medyada kullanılan yanlış dilin haberlere yansıyış şeklinden, sivil toplumda maruz kalınan baskılara, spordaki nefret söyleminden son zamanlarda artış gösteren ayrımcılık içeren kampanyalara kadar birçok konuda örnekler ile anlatılan sergi Türkçe’nin yanında İngilizce yorumlara sahip olması itibariyle hem yerliler hem de bölgeye gelen turistler için İslamofobi çalışmalarında önemli bir ziyaret noktası olarak görülüyor.

 

#NefretEtmeSen

 

Süleymaniye’de bulunan Lalezar bahçesinde misafirler bir yandan serbest zamanlarını değerlendiriyorken diğer yandan oturdukları yerde göz mesafelerinde görselleri inceleyebilme imkanı yakalıyorlar. Sosyal medya üzerinden #NefretEtmeSen sloganıyla kampanya olarak gündemde kendine yer bulacak olan Uluslararası Kamuoyunda İslamofobi Sergisi internet üzerinden görsellerin paylaşıma açılmış olması itibariyle de ayrıca kayda değer bir çalışmayı ifade ediyor. Gezici bir sergi niteliğinde organize edilen İslamofobi sergisi 10 Mart tarihine kadar Süleymaniye’de ziyaretlerini bekleyecek.