Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi - BİRSAM

“Balkanlarda Ortak Yaşam Kültürü” Çalıştayı Saraybosna’da Gerçekleşti

Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi – BİRSAM tarafından organize edilen, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından desteklenen Balkanlarda Ortak Yaşam Kültürü çalıştayı Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da Uluslararası Saraybosna Ünivesitesi’nin (İUS) ev sahipliğinde 16 Ocak Cumartesi günü gerçekleşti. Bosna Savaşını bitiren Dayton Anlaşması’nın 20.yılı münasebetiyle gerçekleştirilen çalıştay programına ev sahibi üniversitenin öğretim görevlileri, BİRSAM heyeti içerisinde yer alan Türk akademisyenler, sivil toplum temsilcileri ve medya mensupları katıldı.

 

Çalıştay Uluslararası Saraybosna Üniversitesi adına Üniversite idarecilerinden Doç.Dr. Hasan Korkut ve BİRSAM Genel Koordinatörü Hakan Memur’un açılış konuşmalarıyla başladı. Böyle bir çalıştaya ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluklarını dile getiren Hasan Korkut Balkan coğrafyasında yaşanan toplumsal sorunlara yönelik teşvik edici mahiyette etkinliklerin önemine dikkat çekti. BİRSAM adına konuşan Hakan Memur üniversite yönetimine ev sahipliklerinden dolayı teşekkür ederken benzer çalışmaların BİRSAM tarafından sürekli olarak hayata geçirileceğini dile getirdi.

 

3 oturumdan oluşan çalıştay süresince Dayton Anlaşması’nın getirdikleri ve günümüzde anlaşma üzerindeki tartışmalar, Bosna savaşı süresince uluslararası kamuoyunun tepkisi, medyada konunun ele alınması, Türk-Bosna ilişkileri, Balkanlar’da güncel siyasi, ekonomik ve kültürel gelişmeler farklı başlıklar olarak masaya yatırıldı. İlk oturumda ev sahibi üniversite adına Doç. Dr. Metin Boşnak, Doç. Dr. Goran Simic, öğretim görevlisi Ahmed Kulanic ve Admir Mulaosmanovic bildirilerde bulunurken Dayton sürecinden sonra yeniden inşa, Balkanlarda çeşitli gruplar arasındaki son gelişmeler, Dayton Anlaşması’nda ayrımcılık ve mevcut sorunlar üzerinde duruldu. BİRSAM heyetinde bulunup sunumlarını gerçekleştiren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ve Prof. Dr. Ramazan Biçer savaş zamanı ikili ilişki ve geleceğe yönelik atılması gereken adımları konu alan tebliğlerden bulunurken, BİRSAM direktörlerinden Ali İhsan Kahraman Türkiye’de gerçekleştirilen ve Türkiye’de Bosna algısının boyutunu analiz eden anket çalışmasının sunumunu gerçekleştirdi. Medya mensubu ve yerel ve ulusal sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunduğu çalıştay 3 oturumda ortak istişare başlıklarının da ele alınması ile sonlandı. Çalıştay kapsamında yapılan bildiri, röportaj ve görüşmelerin BİRSAM – Türk ve İslam Dünyası Araştırmaları Enstitüsü tarafından kitap halinde yayınlanması ve ilgili muhataplar ile paylaşılması planlanıyorken süresiz şekilde tasarlanan “Ortak Yaşam Kültürü” programı hakkında Türkçe, Boşnakça ve İngilizce yayın yapan commonlifeculture.org sitesi üzerinden ortak bir platformun oluşturulması, farklı dillerde çeşitli konularda paylaşımların yapılması bekleniyor.

 
Haberler