Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi - BİRSAM

BİRSAM Direktörlerinden Öztarsu Azerbaycan Sputnik'e Konuştu

BİRSAM bünyesinde etkinlik gösteren Mehmet Fatih Öztarsu Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan vize ve mülteci gündemini Sputnik gazetesinin Azerbaycan'da faaliyet gösteren servisine önemli açıklamalarda bulundu.

 

Son dönem gelişmelerinden sonra Türkiye aleyhine yayınlar yapmasıyla bilinen Sputnik Azerbaycan'a konuşan BİRSAM Direktörü Öztarsu AB ile Türkiye arasında vize muafiyetinde yaşanan sorunlardan sonra çıkmaza giren geri kabül anlaşmasının Avrupa için yeni sıkıntılar oluşturacağını ifade etti. ''Böyle bir durumda Avrupa milyonlarca mülteciyi karşılamaya hazır olsun'' diyen Öztarsu Türkiye'nin bu süreçte aldatıldığını, Avrupa Birliği'nin verdiği sözleri tutmadığını belirtti. Avrupa'nın da bir kısım ''istifade edilecek'' Suriyeli'yi kendi çıkarı olduğu için kabul edip mülteciler arasında çifte standartı andıran tavır aldığını belirten M.Fatih Öztarsu Türkiye'nin Suriyeli mülteciler üzerindeki çalışmalarının büyük bir önem arz ettiğini sözlerine ekledi.

 
Sputnik Azerbaycan servisi ile gerçekleşen röportajın tüm metnine ulaşmak için;http://sputnik.az/expert/20160525/405351766.html