Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi - BİRSAM

Davut NURİLER BİRSAM İle Bir Araya Geldi

Balkanlar konusunda köklü bir tecrübeye sahip olan Davut NURİLER BİRSAM ile bir araya geldi. Sertarikzade Tekkesi'nde gerçekleşen programda Batı Trakya Türklerinin durumu, Makedonya’ da meydana gelen son gelişmeler ve Bosna konusu ele alındı.

 

BİRSAM enstitü direktörlerinin de katıldığı programda Türkiye’ nin Balkan politikasının yanında bölgenin sosyolojik durumuna dikkat çekildi.

Makedonya konusunda Türkiye Cumhuriyeti olarak bir taraf belirleme zaruretinin vurgulandığı programda insani ilişkileri derinleştirebilmenin gereğinden bahsedildi. Özellikle Batı Trakya ve Bulgar Türkleri ile olan toplumsal ilişkilerimiz uzun yıllardır ertelenmesinin ortaya çıkardığı üzücü manzaranın tahlil edilmesi balkanlarda siyasi iradeden ziyade sivil toplum olarak var olabilmemiz gerektiği konuşuldu.

 

Programın sonunda Davut NURİLER ’in Bosna da bir manastırda bulup dünya kamuoyuna sunduğu tarihi bir miras olan ‘’AHİDNAME’’ den bahsedildi. Kısaca Ahidnamenin bulunuş hikayesine de değinen Davut NURİLER konuyu şu şekilde özetledi ; Fatih Sultan Mehmed’in Bosna’yı fethinden sonra 28 Mayıs 1463 tarihinde kendi eliyle yazdığı ve bölgedeki Hristiyanların inanç özgürlüğünü buyurduğu Ahidname’nin varlığından Bosna Savaşı esnasında, Boşnaklar ve Hırvatların arasının bozulmaya başlamasıyla haberi olduğunu, Fojnica şehrinde bulunan Katolik Manastırı’ndaki rahiplerin, Ahidname’ye hala bağlı olduklarını ve Müslümanlarla hiçbir şekilde savaşmak istemediklerini beyan ederler. Bu durum NURİLER’ i bir hayli etkiler ve savaş bittikten sonra bir süre girişimci olarak yaşadığı Bosna-Hersek’te barış gücü olarak görev yapan Türk askerleriyle çok sıcak temas halindedir. Bu yakınlık ve dostluğun neticesinde barış gücü NURİLER’ e bir iyilik yapmak istediklerini söylediklerinde aklına bu ahidname gelir. Kahraman bir Türk askeri olan Hürriyet Binbaşı’ya ahidnameden bahseder. Kendilerinden, söz konusu manastıra gidip bir fotoğrafını çekmelerini rica eder ve manastıra gidilip fotoğraf çekilir. Daha sonra bu fermanın dünyaca duyurulması ve bilinmesini sağlanır.

 

Fatih Sultan Mehmet döneminden kalan Ahidname insan hakları konusunda tarihi bir öneme sahip yazılı bir belgedir diyen Davut NURİLER bu belgenin aslına uygun bir kopyasını BİRSAM’ a hediye etti.

 

Davut NURİLER Kimdir?

1951 yılında dağılan Yugoslavya’nın Sırbistan Federal devletinin Sancak bölgesinde bulunan Yeni Pazar şehrinde Dünyaya geldi. 1958 yılında zorunlu göçle Türkiye’ye gelerek İzmir-Altındağ’a yerleşti. İzmir’ de devam eden hayatı İstanbul’da Çelik Endüstrisi Türk A.Ş’de yöneticilik yaparken Turgut ÖZAL’ ın davetiyle siyasetle kesişti ve aktif siyasetin içerisinde yer aldı. Turgut ÖZAL’ ın Cumhurbaşkanılığı döneminde Balkanlar fahri danışmanlığını vefatına kadar sürdürdü. Takvimler Doksanlı yılların başlarını gösterirken Yugoslovya’ nın dağılması olayları içerisinde yer aldı. 1992’de Bosna Hersek’in bağımsızlığını kazanması ile uğradığı saldırılar sebebi ile girilen kanlı dönemde, Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulundu. 1995 yılında Bosna Hersek’te sağlanan barış ile Türkiye, Bosna-Hersek arasında ticari ve iktisadi ilişkilerin arttırılmasına yönelik faaliyetlerde bulundu. 1998 yılında Bosna-Hersek’te Barış Koruma Gücü olarak faaliyet gösteren TSK mensubu Binbaşı Hürriyet Uğurcan ile birlikte Fojnica şehrinde Katolik manastırında beş asırdan beri saklanan Fatih Sultan Mehmed’e ait AHİDNAME ‘yi üç dilde bir tablo haline getirerek dünyaya tanıttı. 2003 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık görevini alması ile Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’ne atandı. Türk İşbirliği Ve Kalkınma Ajansı TİKA’nın Saraybosna Koordinatörlüğünü 2005 yılına kadar yaptı.

 

BİRSAM Türk-İslam Araştırmaları Enstitüsü