Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi - BİRSAM

Enerji Diplomasisi Dünya Enerji Zirvesi'nde BİRSAM Tarafından Düzenlecek Olan Panel İle Ele Alınıyor

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde 9 - 13 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan 23. Dünya Enerji Zirvesi'nde BİRSAM - Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından ''Avrasya ve Ortadoğu'da Sürekli Değişen Dengelerde Türkiye'nin Enerji Diplomasisi'' paneli tertip edilecek. Zirve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onur konuşmasıyla başlayacak olup eş zamanlı etkinlikler ile sürecek.

 

Birlik Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenecek olan panel 10 Ekim'de Dolmabahçe C Salon'da 16:00'da başlayacak. Panelde bölgesel ve küresel ölçütte enerji ilişkileri tarihsel, siyasi ve diplomatik normların ele alınması ile uzmanları tarafından konuşulacak. Tek oturumda gerçekleşecek olan panelin moderatörlüğünü BİRSAM Direktörlerinden Ali İhsan Kahraman gerçekleştirecek. Panelde enerji diplomasisi üzerine önemli konulara temas edilmesi ve uluslararası dengelerde çok aktörlü ilişkilerin masaya yatırılması bekleniyor.

 

BİRSAM Genel Koordinatörü Hakan Memur yaptığı açıklamada: ''Türkiye'nin enerji koridoru olarak bölgede ve global ölçekte önemli bir aktör olduğunu, bu büyük zirvede BİRSAM tarafından ele alınacak olan enerji diplomasisi ile özellikle günümüz uluslararası politikalarına yön veren dengelerin ele alınacağını'' ifade etti.

 

70'den fazla ülkeden 250 uluslararası aktörün katılacağı Dünya Enerji Zirvesi bu yıl Yeni Ufukları Kucaklamak teması ile başlıyor. Onursal Başkanlığı’nı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üstlendiği, Başbakan Binali Yıldırımile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ev sahipliğinde düzenlenecek 23. Dünya Enerji Kongresi, siyaset, iş ve akademi dünyasının ünlü isimlerini buluşturacak. Zirvenin konuşmacıları arasında İran Enerji Bakanı Hamid Chitchian, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Rainer Baake ve Monako Prensi II. Albert’in yanı sıra Malezya, Belçika, Bulgaristan, İsveç, Irak, Ürdün, Çad, Kongo, Senegal ve Somali enerji bakanları bulunuyor. BP Grubu İcra Kurulu Başkanı Bob Dudley, E.ON Başkanı ve CEO’su Johannes Teyssen, Gazprom CEO’su Alexey Miller, OMV CEO’su Rainer Seele, Saudi Aramco CEO’su Amin H. Nasser, Siemens Enerji Sektörü CEO’su Lisa Davis, SPIC Başkanı Wang Binghua, Sabancı Holding CEO’su Güler Sabancı ve TANAP CEO’su Saltuk Düzyol ile Total, ENI, SOCAR, GE, RWE, EWE, Bionas, Masdar, Tokyo Gaz, DHL, Nestlé, Econet, Ecopetrol ve Westinghouse gibi şirketlerin üst düzey yöneticileri de çeşitli oturumlardaki sunumlarıyla gündemlerini İstanbul’a taşıyacak. Ayrıca Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Genel Sekreteri Christiana Figueres ile Uluslararası Enerji Ajansıİcra Direktörü Fatih Birol da kongrenin konuşmacıları arasında yer alıyor. “Enerji Olimpiyatları” olarak da bilinen ve dört gün sürecek olan etkinlikte, enerji endüstrisinin iş modelleri, hükümet politikaları, iklim, finans ve pazar dinamikleri gibi sektörün gündemini belirleyen konular ele alınacak.
 

Sektörün Farklı Alanlarının En Yetkin İsimleri

23. Dünya Enerji Kongresi’nin, global enerji sektörünün geleceğinin belirleneceği bir etkinlik olduğunu vurgulayan Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri Christoph Frei, şunları söyledi: “Kongrede, enerji dünyasını tüm yönleriyle masaya yatıracağız. Piyasanın ‘caz’ ve ‘senfoni’ modellerini analiz edeceğiz. İnovasyonun önemini ve emtia fiyatlarını tartışacağız. Zirveye katılacak konuşmacılar da, global enerji endüstrisinin farklı alanlarını temsil eden yetkin ve seçkin isimler.”

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Hasan Murat Mercan ise “23. Dünya Enerji Kongresi’ni Sayın Cumhurbaşkanımız himayesinde gerçekleştirecek olmanın gururunu yaşıyoruz. İstanbul’da düzenleyeceğimiz kongrede söz alacak isimlerin kalibresi, zirvenin enerji dünyası için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi” diye konuştu.

Dünya Enerji Konseyi tarafından düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi’ne, dünyanın dört bir yanından 10 binin üzerinde delegenin katılması bekleniyor. Kongre ve konuşmacılar hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.wec2016istanbul.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Haberler